W jakich branżach znajdzie zastosowanie skaner laserowy 3D?

Digitalizacja w świecie przemysłu objawia się w wykorzystywaniu coraz to nowszych technologii pomiarowych. Trójwymiarowe urządzenia skanujące oferują możliwość natychmiastowego zebrania danych z milionów punktów w przestrzeni i ich analizę w dedykowanym oprogramowaniu. Zastanówmy się nad ścieżkami zastosowania tych rozwiązań w gospodarce. Gdzie spotkamy je najczęściej?

Czym jest skaner 3D?

Fundamentem działania urządzeń pomiarowych do skanowania 3D pozostaje cyfrowe odwzorowanie modelu rzeczywistego obiektu lub przestrzeni i pobranie informacji do analizy. Integracja technologii 3D w specjalistycznych skanerach umożliwiła tworzenie siatki punktów w ujęciu sferycznym. Skaner pobiera informacje o dystansie między wybranym obiektem a wbudowanym sensorem, dokonując próbkowania i tworząc tzw. chmurę punktów.

Skanery bezkontaktowe emitują przeważnie wiązkę światła lub promieniowania, a następnie rejestrują parametry odbicia. Nowoczesne urządzenia pomiarowe charakteryzują się idealną wręcz precyzją, a szybkość ich działania detronizuje wszystkie wcześniejsze technologie. W ciągu zaledwie 1 sekundy procesu pomiarowego skaner 3D może zebrać informacje z ponad 3 milionów punktów i dokonać ich archiwizacji w odpowiednim formacie.

Zastosowanie urządzeń skanujących 3D we współczesnej gospodarce

Pierwszym beneficjentem technologii skanowania 3D okazuje się sektor budowniczy i motoryzacyjny. Urządzenie pomiarowe pozwala na wykonywanie niezwykle dokładnych projektów, weryfikację efektów pracy ekipy budowlanej czy stosowanie inżynierii odwrotnej przy analizie rozwiązań konkurencyjnych.

Przemysł motoryzacyjny chętnie korzysta z opcji prototypowania. Skanowanie 3D otwiera drogę do konceptualizacji nowych elementów przy drastycznym ograniczeniu kosztów całego procesu. Dzięki akcesoriom do pomiarów trójwymiarowych można zweryfikować dany produkt na długo przed wprowadzeniem go na linię wytwórczą.

Zastosowanie skanerów 3D w medycynie otwiera drogę do projektowania protez, wykonywania badań patologicznych zmian w organizmie czy tworzenia wszelkiego rodzaju implantów stomatologicznych.

Kolejną areną dla urządzeń do tworzenia chmury punktów okazuje się branża CNC. Obrabiarki sterowane numerycznie wykonują swoją pracę na podstawie współrzędnych dostarczonych przez oprogramowanie CAD. Jednak źródłem projektu często pozostaje faktyczny przedmiot, do którego należy dostosować konkretne akcesoria. Projektowanie skomplikowanych elementów części zyskuje na precyzji i szybkości właśnie dzięki skanowaniu w urządzeniach pomiarowych 3D.

Musimy dodatkowo wspomnieć o skanerach dalekiego zasięgu, które okazują się niezastąpione podczas czynności inwentaryzacyjnych na dużej przestrzeni. Służą do tworzenia modeli cyfrowych w obiektach muzealnych, umożliwiają realizację pomiarów geodezyjnych w kopalniach odkrywkowych i dostarczają danych analitycznych na potrzeby organów ścigania.

Wprowadź skanowanie 3D do własnej działalności. Firma NA Technology specjalizuje się w dystrybucji sprzętu dla rozmaitych gałęzi przemysłu dla celów automatyzacji i kontrolingu. Wejdź na stronę https://na-technology.pl/ i zapoznaj się z rozbudowanym asortymentem urządzeń, które wyróżniają się niezawodnością, dokładnością i konkurencyjną ceną.

Polecane

Zostaw komentarz

1 × 5 =