Dobrze dobrana przyczepa samochodowa do przewozu towarów znacząco ułatwia logistykę, a także zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dlatego warto poświęcić chwilę, by dowiedzieć się wszystkiego na temat produktu. Oto 3 porady dotyczące tego, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.
1) Maksymalne obciążenie
To najważniejsza kwestia przy wyborze. W końcu trzeba mieć pewność, że przyczepa będzie w stanie udźwignąć ładunek. Pod tym względem modele dzieli się na lekkie oraz ciężkie. Pierwsze z nich cechują się dopuszczalną masą całkowitą do 750 kg. Zazwyczaj mają też tylko jedną oś. To bardzo popularny produkt wśród klientów indywidualnych, którzy potrzebują konstrukcji do przewożenia mebli, sprzętu AGD, motorów, rowerów, quadów itd. Niemniej sprawdzą się również w firmach specjalizujących się w przewozie produktów spożywczych (nawet sypkich) czy materiałów budowlanych. To także doskonały sposób przewożenia mobilnej reklamy.
Obciążeniem sięgającym 3500 kg oraz dwiema osiami wyróżniają się przyczepy ciężkie. Mają przede wszystkim profesjonalne zastosowanie. Profesjonalny producent przyczep samochodowych – jak np. Blyss – ma w swojej ofercie wiele modeli o zróżnicowanym przedziale masy całkowitej.
Należy wybrać produkt, który udźwignie nieco więcej, niż jest to wymagane. Dzięki temu nie przepłaci się za zbyt wytrzymały produkt, a jednocześnie będzie się miało mały zapas na wyjątkowe sytuacje.
2) Rodzaj przewożonego towaru
Warto ustalić, do czego przyczepka posłuży. To wpływa nie tylko na wymagane maksymalne obciążenie, ale też dobór akcesoriów. Dla przykładu materiały sypkie mogą być przewożone w bardzo lekkiej przyczepce, na której można przeprowadzać załadunek zarówno z tyłu, jak i po bokach. Dobrze jednak zakryć je dołączoną plandeką. Z kolei motory będą potrzebować rampy. Niektóre modele po prostu sprawdzą się lepiej w danej sytuacji od pozostałych.
Jakie akcesoria powinien proponować fachowy producent przyczep samochodowych? To m.in.:
– dodatkowa (trzecia) oś,
– koło zapasowe z uchwytem,
– automatyczne tylne podpory,
– stabilizatory jazdy,
– plandeki,
– rampy,
– uchwyty i zamki do stabilizacji ładunku,
– stelaż,
– wyjmowany środkowy słupek w stelażu plandeki.
Znalezienie tak rozbudowanej oferty gwarantuje, jak najlepsze dostosowanie przyczepki do własnych potrzeb. Na dodatek zawsze można liczyć na pomoc w fachowców przy wyborze.
3) Cena przyczepy skrzyniowej
Za bezpieczeństwo należy trochę zapłacić. Jednak zbyt niska cena powinna zapalać lampkę ostrzegawczą nad głowami klientów. Podejrzanie tania oferta rzadko okazuje się profesjonalna. Ciężkie przyczepy z pełnym wyposażeniem kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W najniższym przedziale cenowym znajdują się te o ok. 1 tonie ładowności.
Mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki, można podjąć świadomą i trafną decyzję o zakupie. A wszelkie przydatne przyczepy skrzyniowe znajdują się w asortymencie marki Blyss. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co producent ma do zaoferowania.