Nieustanna poprawa efektywności w biznesie to nie opcja dla najbardziej ambitnych, lecz fundament utrzymania się na konkurencyjnym rynku. Mądre gospodarowanie zasobami przyczynia się do zwiększenia zysków i buduje grunt dla lepszych decyzji strategicznych. Z pomocą dla przedsiębiorców przychodzą nowoczesne technologie informatyczne, które umożliwiają automatyzację wielu żmudnych procesów. Dziś zajmiemy się jednym wycinkiem tej rzeczywistości i opowiemy o budżetowaniu. Przedstawimy najważniejsze wskazówki, dzięki którym bezboleśnie wdrożysz automatyzację w strukturach swojej firmy.
Jak przeprowadzić proces automatyzacji budżetowania w Twoim przedsiębiorstwie?
Szerokie spektrum możliwości wywołuje uzasadnioną konsternację kadry zarządzającej, która próbuje odnaleźć się w gąszczu technologii. Budżetowanie warto rozpocząć od opracowania modeli planistycznych, jakie dadzą podstawy do automatycznej reakcji na okoliczności. Zdajemy sobie sprawę, że prognostyczne kalkulacje nie zawsze okażą się trafne. Jednak bez stabilnego punktu wyjścia trudno mówić o świadomym procesie decyzyjnym w obszarze finansów.
Agregacja danych, jakie napływają do kierownictwa, to jedno z głównych wyzwań biznesowych. Sprawny system do budżetowania musi uwzględniać mechanizmy analityczne i błyskawicznie przetwarzać informacje. Data science ma moc przeobrażenia kulejącej strategii finansowej w sprawną machinę do zarządzania przepływami i planowania przyszłych wydatków. Nawet jeśli do tej pory wystarczała Ci prosta tabelka w Excelu, wyzwania współczesnego świata szybko uwydatniają wady tej metody. Żmudne wprowadzanie danych wymaga ogromnego zaangażowania czasowego pracowników i generuje nadmierne koszty.
Implementacja informatycznego systemu do budżetowania dla działu kontrolingu pomoże w szybkiej i bezbłędnej ocenie rentowności konkretnego projektu. Program z szerokimi opcjami konfiguracji pokaże jak na dłoni miejsca wymagające natychmiastowej poprawy. Rentowność przedsiębiorstwa w długim terminie wynika z postawy proaktywnej, którą należy przeciwstawić metodologii ad hoc w finansach firmowych.
Wszystkie opisane powyżej procesy łączy w sobie program do budżetowania IBM Planning Analytics. Jego potencjał tkwi w nieograniczonych możliwościach modelowania scenariuszy rynkowych i zdalnym zarządzaniu zmianami w obliczu nagłych sytuacji. Cyfryzacja w biznesie stała się faktem i nie warto przed nią uciekać.
Wybierz kompletny system do budżetowania
Automatyczne reakcje na podstawie informacji dostarczanych w czasie rzeczywistym, monitoring wydajności w realizacji założeń budżetowych i całkowite bezpieczeństwo danych w chmurze — oto przykłady korzyści, jakich dostarcza wydajny program do budżetowania. Jeśli miałbyś zapamiętać z tego tekstu wyłącznie jedną wskazówkę, niech będzie nią konieczność inwestycji w kompleksowe i sprawdzone oprogramowanie. Jesteśmy pewni, że efekty przekroczą Twoje oczekiwania.
Skorzystaj z pełnego wsparcia w złożonym procesie integracji w ramach usług Incube CPM. Odwiedź stronę https://incube.pl/budzetowanie/ i dowiedz się więcej o ofercie doradztwa technicznego w zakresie planowania i analizy finansowej, a także tworzenia rozwiązań do automatyzacji prognozowania finansowego i operacyjnego.