Pandemia koronawirusa spowodowała, że z maskami zaznajomić musiał się każdy. Wybór padał zwykle na maseczki medyczne, ale jak powszechnie wiadomo, nie są one jedynymi przedstawicielami swego gatunku. W jakich branżach (poza medyczną) stosowanie analogicznej ochrony ma największy sens? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Od jednorazówek, po półmaski z filtrem
Popularnym zabezpieczeniem jest maska FFP, która w przypadkach wymienionych poniżej nierzadko sprawdzi się wzorowo. Może jednak okazać się, że w wyniku kontaktu z wilgocią (choćby z potem, o który bardzo łatwo podczas pracy fizycznej), maska tego typu nie tylko przestanie pełnić swoją funkcję, ale wręcz zacznie przeszkadzać. Lepszym wyborem będzie półmaska z filtrem i pochłaniaczem. Alternatywą budżetową jest zwykła tetrowa pielucha zwilżona wodą. Stwarza ona barierę, która z pewnością zatrzyma cząstki stałe, ale na osłonę przed różnego rodzaju gazami nie możemy liczyć.
Branża metalowa pełna dymów i iskier
Każdy, kto choć raz miał doczynienia z obróbką metalu wie, że bariera w postaci maski może się okazać nieoceniona. To jedna z tych dziedzin, w których nasz układ oddechowy jest szczególnie narażony na różnej maści dymy, pyły, a nawet iskry. Niestety, podczas spawania czy cięcia metali, nie sposób ich uniknąć. Maski ochronne są elementem obowiązkowego wyposażenia wszystkich, którym nieobce są spawarki czy szlifierki.
Niezbędne na budowach, konieczne przy utylizacji śmieci
Branża budowlana nie lubi kompromisów. Ciężka praca, pył i kurz to codzienność wszystkich pracowników fizycznych. Trudną dziedziną jest także utylizacja odpadów, a przecież i tu, i tu maski ochronne bywają koniecznością. Przydadzą się takie, które zapewnią zabezpieczenie nie tylko przed cząstkami stałymi, ale i cieczami w formie pyłów, kropelek czy iskier. Tu odzież BHP powinna składać się z przeciwpyłowej maski FFP. Są one dostępne w klasach ochrony FFP 1, FFP 2 i FFP 3. Im wyższa cyfra, tym większa zdolność do filtrowania szkodliwych substancji. Przykładowo maska FFP 3 filtruje przynajmniej 99% cząstek o wielkości do 0,6 μm i dopuszcza przecieki do 5%. Maska FFP 1 filtruje 80% cząstek o tym samym rozmiarze, ale przecieki powietrza mogą dochodzić do 25%. Maski o wyższej klasie ochrony powinniśmy stosować tam, gdzie mamy kontakt z substancjami silnie szkodliwymi lub występującymi w dużym stężeniu.
Jeśli użyłeś maski, sprawdź, co z nią zrobić
Na maskach znajdziemy oznaczenie klasy ochrony oraz informacje o możliwości ponownego ich użycia. Litera „R” (reusable) na maskach FFP oznacza, że można ich użyć ponownie po odpowiednim zdezynfekowaniu. Z kolei zużyte maski z symbolem „NR” (non reusable) należy zutylizować. Jeśli branża, w której pracujemy, wymaga bezustannego używania maski, zwróćmy uwagę na jeszcze inne aspekty. Być może przyda nam się zawór wydechowy (zapewnia niższy opór powietrza, a zatem i wyższy komfort), może warto pokusić się na model z dodatkowym filtrem węglowym, który ochroni przed nieprzyjemnymi zapachami. Odzież BHP to jedna z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać.