Ryzyko inwestycyjne na giełdzie – jak je zminimalizować?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Nie ma zysku bez ryzyka. To oklepane stwierdzenie mieści w sobie potężną dawkę realiów rynkowych. W środowisku, gdzie zagrożenia czyhają na każdym kroku, warto podjąć sprawdzone środki zaradcze, które choć trochę odsuną widmo utraty ciężko zarobionych oszczędności. Na ograniczanie ryzyka trzeba patrzeć również z drugiej strony – maksymalizacji zysków. Przeczytaj niniejszy poradnik, a poznasz skuteczne metody optymalizacji posunięć inwestycyjnych, aby miały one większą szansę na powodzenie.

Sprawdzone zasady ograniczania ryzyka inwestycji

Na początek przywołajmy cytat światowej ikony inwestowania – Warrena Buffetta: „Nigdy nie trać pieniędzy!”. Te cztery słowa to najbardziej zwięzły poradnik inwestora, jaki spotkasz na swojej drodze. Pokazuje, jak kluczowe znaczenie dla długotrwałego sukcesu ma mądre zarządzanie kapitałem i ograniczanie strat.

Pierwszą metodę na drodze do celu stanowi tzw. dywersyfikacja portfela. Stawianie wszystkiego na jedną kartę nadaje się jako chwytliwa historia do filmu, jednak rzeczywistość giełdowa wymaga zróżnicowania aktywów inwestycyjnych. Zakup 10 różnych akcji pozwoli wyjść suchą nogą z bankructwa jednej ze spółek.

Dywersyfikacja dotyczy także zróżnicowania typów instrumentów. Jeśli skupimy się wyłącznie na akcjach i przyznamy im 100% udziału w portfelu, nagły kryzys finansowy przyniesie bolesną lekcję. Lepiej rozłożyć ryzyko na kilka nieskorelowanych instrumentów (akcje, obligacje, nieruchomości, złoto) niż tracić kapitał inwestycyjny podczas okresowych zawirowań.

Pamiętaj, by na giełdzie obracać wyłącznie tymi środkami, które możesz stracić. Nie wkładaj na rynek kapitałowy oszczędności na tzw. czarną godzinę. GPW to nie miejsce dla pieniędzy przeznaczonych na stworzenie poduszki finansowej. Inwestuj wyłącznie nadwyżki budżetowe, a unikniesz nadmiernych emocji, jakie mają tendencję do wykrzywiania perspektywy decyzyjnej.

Analizuj sytuację gospodarczą w ujęciu mikro- i makroekonomicznym. Patrz na wydarzenia z lotu ptaka, oceniaj sytuację sektorową i weryfikuj jakość zarządzania majątkiem konkretnej spółki. Nieustannie poszerzaj swoją wiedzę, a dojdziesz do momentu, kiedy właściwe interpretacje zaczną nasuwać się same.

Unikaj nierealnych oczekiwań. Jeśli przyjmiesz długi horyzont inwestycyjny, Twoje szanse na sukces znacznie wzrastają. Staraj się wyszukiwać spółki o stabilnej historii, które na kilkuletnim wykresie mogą pochwalić się regularnymi wzrostami wyceny. Takie działanie pozwoli wypłaszczyć krzywą ryzyka i przyniesie znacznie lepsze rezultaty niż krótkookresowe zrywy inwestycyjne.

Trzymaj emocje na wodzy. Panika i euforia to źli doradcy. Pozyskaj niezbędną wiedzę, stwórz strategię dostosowaną do Twoich potrzeb i trzymaj się jej założeń. Prowadź dziennik inwestora, który pozwoli Ci weryfikować swoje transakcje i wyciągać z nich wnioski. Jasny plan działania sprawi, że unikniesz chaotycznych posunięć, podyktowanych gwałtownymi zachowaniami innych inwestorów.

Inwestuj w wiedzę

Wdrożenie tych kilku wskazówek stanowi doskonały punkt wyjścia dla początkujących inwestorów giełdowych. Jeśli chcesz poznać tajniki gry na giełdzie, odwiedź serwis https://notowaniagpw.pl/. Znajdziesz tam kompleksowy poradnik inwestora i bogatą ofertę kursów, dzięki którym szybko wejdziesz na drogę do sukcesu.

Polecane

Zostaw komentarz

dwanaście − osiem =