W jaki sposób opony 4×4 wpływają na jazdę w terenie?

Napęd 4×4 w samochodzie zapewnia większe bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych i zróżnicowanych warunkach drogowych. Jednocześnie nakłada na kierowcę kilka wymogów dotyczących doboru ogumienia. Do aut z czteronapędem należy kupić odpowiednie opony. Czym się charakteryzują i jak wpływają na jazdę w terenie? Wyjaśniamy.

Jakie opony do auta z napędem 4×4?

Samochody z napędem 4×4 to coraz chętniej kupowane auta w Polsce. Aby jeździć nimi bezpiecznie i wydajnie, konieczny jest dobór odpowiednich opon. Zdecydowana większość kierowców decyduje się na montaż klasycznych opon sezonowych. Sprawdzą się one co prawda jedynie na utwardzonych szlakach, ale przecież tylko część samochodów posiadających napęd 4×4 zjeżdża z asfaltu i porusza się w tzw. trudnym terenie. Jeśli jednak chcesz maksymalnie zwiększyć możliwości i bezpieczeństwo swojego pojazdu w każdych warunkach, postaw na profesjonalne opony 4×4.

Czym charakteryzuje się ogumienie 4×4?

Standardowe opony samochodowe są projektowane z myślą o drogach asfaltowych. Opony 4×4 są natomiast przystosowane do jazdy w warunkach terenowych, takich jak błoto, piasek, trawa czy śnieg. Jeśli chodzi o różnicę w budowie pomiędzy tymi dwoma typami ogumienia, to są one zazwyczaj subtelne. Ich głównym wyróżnikiem jest bieżnik. W oponach terenowych 4×4 można zauważyć, że jest on głębszy i zawiera większe odstępy, niż ma to miejsce w oponach standardowych. Taka konstrukcja pomaga utrzymać trakcję w trudnych warunkach otoczenia, zapewniając wystarczającą ilość gumy w kontakcie z podłożem.

Jednocześnie ten rodzaj ogumienia zużywa się szybciej niż standardowe opony. Powodem są zwiększone opory toczenia, a w efekcie większe tarcie gumy. Ponadto, przy tak dużej przyczepności do podłoża ogumienie 4×4 spowalnia pojazd, co może przełożyć się na większe zużycie paliwa.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje opon terenowych. Ze względu na ich budowę opony dzieli się na:

– radialne – są zazwyczaj montowane w samochodach osobowych i SUV-ach,

– diagonalne – to ogumienie polecane do jazdy w trudnych warunkach drogowych, w tym po wodzie czy błocie. Cechuje się wysoką odpornością i znakomitą trakcją w terenie błotnistym. Gorzej radzi sobie po drogach utwardzonych ze względu na niewielkie przyleganie czoła bieżnika do podłoża.

Jak opony 4×4 wpływają na jazdę w terenie?

Opony typu 4×4 są idealne do jazdy w terenie. Świetnie sprawdzają się na błotnistych i piaszczystych nawierzchniach, które z łatwością pokonują dzięki charakterystycznej budowie bieżnika. Standardowe ogumienie w takich warunkach szybko zapchałoby się błotem i straciło przyczepność do podłoża. Brak trakcji spowodowałby obracanie się opony bez możliwości ruchu do tyłu i do przodu. Taką sytuację można często zaobserwować, gdy samochód z zamontowanymi standardowymi oponami utknie w błocie, a jego koła obracają się bezskutecznie.

W takich warunkach świetnie sprawdzają się właśnie opony terenowe. Ich wysoka przyczepność do podłoża zapewnia bezpieczną, płynną i wygodną jazdę w terenie. Ogumienie to jest też polecane do jazdy po innych rodzajach podłoża. Specyficzna konstrukcja umożliwia poruszanie się autem z oponami 4×4 po trawie czy zaspach śniegu, bez obaw o „zakopanie się” i zablokowanie samochodu w podłożu.

Zastanawiasz się, gdzie kupić profesjonalne opony do jazdy w terenie? Hurtownia opon HurtOpony.pl oferuje bogatą gamę ogumienia różnego rodzaju, dostosowanego do Twojego pojazdu oraz indywidualnych wymagań.

Polecane

Zostaw komentarz

11 + pięć =