Aparaty słuchowe – jak dbać o nie, aby służyły jak najdłużej

Urządzenia wspomagające odbieranie bodźców słuchowych należą do niezwykle zaawansowanych, a przez to również kosztownych. Znacząco zwiększają jednak komfort codziennego życia u osób zmagających się z niedosłuchem, dlatego warto je mieć – i należy prawidłowo dbać o ich pielęgnację, aby mogły służyć przez długie lata. Jak to robić we właściwy sposób?

Ochrona przed wilgocią i uszkodzeniami

Wewnątrz obudowy aparatu słuchowego znajdują się mikroskopijne podzespoły bardzo wrażliwe na wilgoć. Wersje wewnątrzuszne są dużo bardziej narażone na zawilgocenie niż zauszne, ponieważ oddziałuje na nie również para wodna i płyny ustrojowe znajdujące się w kanale usznym. Przede wszystkim aparaty należy chronić przed zamoczeniem – skrywając głowę przed ulewnym deszczem, czy nie biorąc w nich prysznica. Ważne jest również, aby wieczorem podczas snu umieszczać je w pudełku w bliskim towarzystwie tabletek higroskopijnych, które pochłaniają wilgoć i chronią aparat przed korozją elementów znajdujących się w środku. Należy także dbać o to, by aparaty znajdowały się poza zasięgiem dzieci czy zwierząt, trzymać je w bezpiecznym miejscu i unikać aktywności, które mogłyby spowodować ich uszkodzenie w wyniku uderzenia w głowę czy zatopienie (na przykład nie pływać z aparatem na uszach w kajaku, by nie ryzykować wpadnięciem do wody).

Oczyszczanie, wymiana filtrów i ochrona przed zabrudzeniami

W niektórych wersjach aparatów konieczna bywa okresowa wymiana niewielkich filtrów chroniących przed wnikaniem do środka woskowiny usznej i innych zabrudzeń. Dodatkowo należy zabezpieczać sprzęt w nocy przed osadzaniem się na nim kurzu czy innych zanieczyszczeń (na przykład pyłów remontowych). Aparaty słuchowe warto od czasu do czasu przetrzeć suchą miękką ściereczką i oczyścić znajdujące się w nich otwory przy pomocy specjalnego wyciora, zwykle dołączanego do zestawu podczas zakupu.

Regularna wymiana wkładek wewnątrzusznych

Co 5 lat pacjentom przysługuje refundacja wkładek wewnątrzusznych, z której warto korzystać. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, które z biegiem czasu żółknie i niszczeje, dlatego podlega wymianie. Oprócz tego warto co pewien czas wymieniać również cienkie przezroczyste przewody łączące wkładkę z aparatem, ponieważ mają tendencję do sztywnienia i żółknięcia.

Kiedy potrzebne Ci są nowe aparaty?

Jeśli Twój stary aparat zaczął szwankować bądź jego moc wzmacniania dźwięku jest niewystarczająca, być może to czas na wymianę tego modelu na nowy. Zrób testy słuchu online, udaj się z wynikami do audiologa i sprawdź, czy Twój słuch nie pogorszył się od czasu zaaparatowania. Być może konieczny będzie zakup nowego sprzętu o lepszych parametrach, pozwalających na porządniejsze wzmocnienie sygnałów dobiegających z zewnątrz. Niemal z roku na rok na rynku pojawiają się nowe aparaty, dające więcej możliwości i pozwalające na uzyskanie jeszcze wyższego komfortu słyszenia – warto z nich skorzystać, szczególnie gdy masz możliwość zwrotu części kosztów za ich zakup dzięki ubezpieczeniu w NFZ oraz dofinansowaniu z PFRON. Przede wszystkim jednak pamiętaj o odpowiednim dbaniu o swój nowy aparat, aby służył Ci jak najdłużej!

Polecane

Zostaw komentarz

osiem − 2 =