Dobór części do samochodu to nie jest coś, w czym każdy musi się odnajdować. Możemy oczywiście zostawić to zmartwienie warsztatowi, ale przecież nie ze wszystkim jeździmy do warsztatów. Zdarzają się sytuacje, gdy chcemy sami dokonać zakupów. Sprawdźmy, czym warto się wówczas kierować.
Po tym rozpoznasz oryginał i zamiennik
Puryści powiedzą niechybnie, że jedynym słusznym wyborem jest zakup części oryginalnych. Idąc tym tropem, dobre części do Ducato zapewni nam wyłącznie Fiat, który trwając na rynku, od ponad wieku zrobi wszystko, by nie wpuścić na rynek bubla. Jeśli wyjdziemy z takiego założenia, musimy zwracać uwagę na oznaczenia klas jakościowych dobieranych części. Stosuje się przy tym kodów OE, OEM i OEQ. Sprawdźmy, co one oznaczają.
Mówimy o podzespołach dostarczanych również na pierwszy montaż! W praktyce to czy na opakowaniu znajdziemy symbol OE, czy OEM zależy tylko od tego, jaki system przyjął wytwórca. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z dwiema najwyższymi klasami jakościowymi. OE to skrót od „original equipment”. Litery te znajdziemy na opakowaniu, wtedy gdy element sprzedawany jest pod marką naszego samochodu. W praktyce skrót OEM w niczym mu nie ustępuje. Skrót rozwija się bowiem jako „original equipment manufacturer” i jest dla nas sygnałem, że mamy do czynienia w zasadzie z taką samą częścią, ale sprzedawaną już nie z logiem Fiata czy Peugeota, lecz pod własną marką. W przypadku gdy wytwórca części nie dostarcza ich do fabryki na pierwszy montaż danego modelu, ale zachowuje nienaganną jakość (tożsamą z fabryczną), to mówimy wówczas o klasie OEQ (original equipment quality). Jeśli zatem chcemy, by nasz pojazd wykorzystywał wyłącznie części z najwyższej półki, powinny nas interesować tylko elementy z wymienionymi wyżej skrótami.
Nazwa firmy może nam nic nie mówić
Części zamienne tym różnią się od wielu innych produktów, że ich produkcją zajmują się firmy, których nazwy nie są powszechnie znane. Dzieje się tak nawet w przypadku oryginalnych podzespołów. Sworzeń, uszczelka czy tarcza hamulcowa nie są ponadto czymś, czego jakość ocenimy na podstawie wyglądu. W tym przypadku najpewniejszą metodą na uniknięcie wydania pieniędzy na wadliwy czy zwyczajnie kiepski zamiennik jest wybór produktu markowego. Jeśli jednak jeździmy autem, w które „szkoda inwestować”, z pomocą przyjdzie nam szereg producentów oferujących części o niezłej jakości. Koniecznie zapytajmy o nie pracownika hurtowni!
O tym pamiętaj, nim zaczniesz szukać
Wybierając części samodzielnie, skorzystać możemy z ogólnodostępnych katalogów części. Ponadto w prowadzonych przez hurtownie motoryzacyjne sklepach internetowych podzespoły wyszukujemy właśnie według modeli i roczników. W przypadku firmy VanKing pomocą służą także wykwalifikowani pracownicy. Tak działa choćby nasza hurtownia motoryzacyjna w Radomiu. Zanim jednak uruchomimy poszukiwania, dokładnie sprawdźmy takie wytyczne jak: moc silnika, data produkcji oraz wersja wyposażeniowa. W sytuacji, gdy te informacje nie okażą się wystarczające, z pomocą przyjdzie VIN naszego pojazdu.