Przetaczanie tarcz hamulcowych czy wymiana?

tarcza hamulcowa

Układ hamulcowy należy do najważniejszych w budowie całego samochodu. Sprawnie działające hamulce to bezpieczeństwo kierowcy i wszystkich pasażerów. Hamulce się jednak zużywają, dlatego należy dbać o regularną wymianę choćby klocków hamulcowych. Wymianie podlegają także tarcze, jednak jeśli ich stan na to pozwala, wystarczy przetoczyć tarcze, by przedłużyć ich żywotność. Jak wygląda i ile kosztuje toczenie tarcz hamulcowych? Czy warto je przeprowadzać?

Na czym polega toczenie tarcz hamulcowych?

Niemal każdy kierowca wie, jak powinny wyglądać tarcze hamulcowe. Mają gładką, zazwyczaj srebrną powierzchnię, do której przylegają klocki hamulcowe podczas hamowania. Jeśli na tarczach pojawia się rdza lub są mocno zużyte, uwidaczniają się nierówności i wgniecenia, a powierzchnia staje się wyraźnie chropowata. Nie w każdym jednak przypadku tarcze hamulcowe należy wymienić, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają źle. Warto bowiem wiedzieć, że jeśli samochód nie jest używany choćby przez kilka dni, a przy tym jeszcze stoi w lekko wilgotnym miejscu, na tarczach może pojawić się osad podobny do rdzy. Nie jest to jednak powód do obaw, a tego rodzaju zjawisko możemy zaobserwować nawet na samochodach fabrycznie nowych. Po krótkiej jeździe i kilku cyklach hamowania tarcze wrócą do pierwotnej postaci.

Jeśli jednak są to tarcze używane przez dłuższy czas i widać na nich ślady tego zużycia, może być konieczne przetoczenie tarcz hamulcowych. Polega ono na usunięciu cienkiej warstwy materiału z powierzchni tarcz, by znowu były równe i gładkie.

Czy warto przetaczać tarcze hamulcowe?

Przetaczanie tarcz hamulcowych to zazwyczaj zabieg mniej kosztowny niż ich wymiana. Nie wymaga zakupu nowych elementów, a jedynie odnowienia tych, których używaliśmy wcześniej. Jest jednak kilka warunków związanych z takim zabiegiem:

  • Tarcze hamulcowe muszą być zużyte w niewielkim stopniu. Na ich powierzchni mogą być obecne zaledwie niewielkie wgniecenia lub nierówności, które uda się usunąć podczas toczenia.
  • Toczenie powinno być przeprowadzone w sposób maksymalnie profesjonalny. Chodzi o to, by nie zmniejszyła się za bardzo grubość tarcz hamulcowych (nie może zejść poniżej dopuszczalnej granicy) i by nie pojawiło się na nich jeszcze więcej nierówności.

Jeśli tarcze zużyte są zbyt mocno, należy je wymienić. Czasem nie warto oszczędzać na tym zakresie napraw, bo wiąże się to z bezpieczeństwem podczas jazdy. Warto też wiedzieć, że jeśli przeprowadzimy toczenie na zbyt zużytych tarczach hamulcowych, przyniesie ono pożytek na bardzo krótki okres. Wymiana i tak będzie konieczna po niedługim czasie, więc finalnie zapłacimy za to jeszcze więcej.

Ile kosztuje toczenie tarcz hamulcowych?

Kluczowa przewaga toczenia tarcz hamulcowych nad ich wymianą to oczywiście koszty. Jeśli tylko tarcze nie są zużyte zbyt mocno, ich przetoczenie będzie znacznie tańsze niż wymiana. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie musimy kupować nowych elementów, tylko wykorzystujemy stare.

Średni koszt przetoczenia tarczy hamulcowej to ok. 100–150 zł. Zależne jest to oczywiście od rynku czy regionu, w którym znajduje się warsztat samochodowy, a także od jego renomy. Warto przy tym pamiętać, że przetaczanie jednej tarczy nie ma większego sensu, dlatego zawsze należy się liczyć z przetoczeniem przynajmniej dwóch tarcz. Tym samym jest to koszt 200–300 zł. Do tego należy doliczyć koszt nowych klocków, jeśli decydujemy się na ich wymianę. Warto też wiedzieć, że większość mechaników zdecydowanie rekomenduje, by przy toczeniu tarcz klocki hamulcowe wymienić na zupełnie nowe.

Dla porównania za samą usługę wymiany tarcz zapłacimy 200–400 zł., a do tego należy doliczyć koszt nowych części. Ten jest mocno zróżnicowany, zależy m.in. od tego, czy decydujemy się na oryginalne produkty, czy zamienniki. Tarcze mogą zatem kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, np. w samochodach marek premium.

Planujesz wymianę tarcz i klocków hamulcowych? Zajrzyj na nocar.pl – w naszym internetowym sklepie motoryzacyjnym znajdziesz części najlepszych producentów, a także akcesoria i chemię samochodową.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Polecane

Zostaw komentarz

trzy + osiem =