Jak wybrać biżuterię z diamentami?

Wyroby jubilerskie zawierające w sobie wspaniałe brylanty należą do jednych z najcenniejszych i najpiękniejszych, na jakie można sobie pozwolić. To biżuteria o bardzo ponadczasowym charakterze – zazwyczaj cechuje się klasycznymi oprawami kamieni i nowoczesną, ale jednocześnie klasyczną, stonowaną stylistyką. Może ona być dobra nie tylko jako wyjątkowa ozdoba na specjalne okazje, ale przede wszystkim – inwestycja. Jak ją wybrać?

W jakim sklepie ją kupić?

Nie w każdym sklepie z biżuterią można zakupić prawdziwe brylanty. Jeśli myślisz o ich kupnie, skieruj się w stronę tych, które posiadają certyfikat autentyczności. Prawdziwe kamienie szlachetne można kupić tylko w najlepszych sklepach z biżuterią – również tych online. Pamiętaj, że wiele kamieni, na przykład cyrkonie, również może charakteryzować się szlifem brylantowym – świetnie imitują diament, ale nim nie są. Musisz więc zastanowić się, czy zależy Ci na pięknej, efektownej biżuterii, czy na inwestycji w doskonały wyrób – taki, który po latach nie straci na wartości, i który można nie tylko nosić, ale również potraktować jak lokatę kapitału.

Jaką barwę kamienia wybrać?

W sprzedaży można znaleźć wspaniałe bransoletki z diamentami lub jakiekolwiek inne wyroby jubilerskie z tymi kamieniami, wśród których ta sama liczba karatów (czyli masa) może różnić się ceną od podobnego egzemplarza. Czym to jest spowodowane? W diamentach liczy się również ich jakość – oceniana symbolami literowymi. To przede wszystkim barwa. Najjaśniejsze, idealnie białe to prawdziwa rzadkość – noszą one symbol D, i jak łatwo się domyślić – są niezwykle cenne i pożądane. Brylanty zabarwione nie są już tak białe, a raczej zbliżone do żółtego lub piaskowego koloru – te są dużo tańsze, choć wciąż są to kamienie szlachetne. Jakie wybrać? Wiele zależy od tego, na co możesz sobie finansowo pozwolić, i jaki efekt chcesz uzyskać. Jako inwestycja w biżuterię lepiej sprawdzają się kamienie D-E-F, najczęściej spotykane są jednak H-I.

Jaka czystość diamentu?

Te wspaniałe kamienie określa się również poprzez czystość, czyli zawartość różnych inkluzji i zanieczyszczeń. Są one naturalne – wynikają z różnych procesów chemicznych, które przez setki tysięcy lat doprowadziły do ich powstawania. Niemniej jednak nie są zbyt pożądane w jubilerstwie. Idealnie czysty diament oznacza się symbolem LC – i on również będzie najbardziej atrakcyjny i kosztowny, szczególnie w zestawieniu z barwą D. Kamienie o czystości SI mają niewielkie zanieczyszczenia wewnątrz. Jeśli zależy Ci tylko na ładnym wyglądzie biżuterii i nie chcesz wiele na nią wydawać, możesz postawić na mniej czysty i bardziej zabarwiony kamień. Jako inwestycji poszukuj jednak możliwie jak najszlachetniejszych – szybciej znajdziesz wówczas ewentualnego kupca przy ich odsprzedaży. Poza tym – zawieszka z diamentami czy bransoletka, którą wybierzesz, ma się podobać Tobie. Kieruj się więc wyłącznie własnym gustem, ale bierz pod uwagę powyższe wskazówki techniczne, dzięki którym będziesz wiedzieć, co kupujesz i za co płacisz.

Polecane

Zostaw komentarz

osiemnaście − piętnaście =