Druk UV – rewolucja w dziedzinie poligrafii

Druk UV jest obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych technologii w dziedzinie wydruku cyfrowego. Żywa kolorystyka nośników, szeroka gama materiałów dostępnych do zadruku, a przede wszystkim wysoka jakość i trwałość nadruku – te cechy wyróżniają tę metodę drukowania na tle pozostałych technologii. Nowoczesny wydruk UV z uwagi na niskie koszty produkcji i mnogość zastosowań wybierają firmy dbające o swoją markę. Dlaczego warto go wybrać i czym się charakteryzuje?

Czym jest druk UV?

Drukarki UV działają na bardzo podobnej zasadzie do drukarek atramentowych. Różnią się składem samego tuszu – ten stosowany do druku UV zawiera ciekły polimer, który pod wpływem promieni UV z lampy LED znajdującej się w pobliżu głowicy drukującej zmienia się w plastik. Technika druku UV pozwala drukować bezpośrednio na wybranym materiale – na powierzchni nadrukowanych elementów powstaje precyzyjna, cienka warstwa w kolorze. Po skończeniu drukowania nadruk jest utwardzony, nie wymaga suszenia ani żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci laminowania czy lakieru, co pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Jednym z liderów w zakresie druku UV jest Grupa Luxpol, która posiada zaawansowany park maszynowy i świadczy kompleksowe usługi w zakresie wydruku reklamowego dla wielu przedsiębiorstw o różnym profilu.

Dlaczego warto skorzystać z druku UV?

Wysoka jakość druku UV oraz jego nieprzeciętna trwałość sprawiają, że jest to obecnie coraz częściej wybierana forma wykonywania nadruków przez przedsiębiorców oraz firmy reklamowe i marketingowe. Ten rodzaj technologii cieszy się rosnącą popularnością z uwagi na swoje liczne zalety. Sam nadruk wykonany techniką UV jest elastyczny i może być wyginany wraz z materiałem, co sprawia, że znajduje on szerokie zastosowanie. Druk UV jest używany zarówno do druku wielkoformatowego, jak i mniejszych nośników jak na przykład długopisy, gadżety reklamowe.

Wyjątkowa trwałość nadruków UV sprawia, że są one z powodzeniem wykorzystywane do nośników zewnętrznych. Technologia utwardzania światłem UV zapewnia wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych jak wilgoć, wysoka temperatura, silnie promieniowanie słoneczne, a także zanieczyszczenie powietrza. Tusz polimerowy cechuje także znakomita trwałość jeśli chodzi o potencjalne uszkodzenia mechaniczne typu zadrapania czy przetarcia.  Z tego względu druk UV sprawdza się niezawodnie do produkcji banerów i materiałów reklamowych na ścianach budynków, ponieważ gwarantuje ich czytelność oraz atrakcyjność wizualną na długi czas.

Zalety druku UV dla biznesu

Drukowanie za pomocą technologii UV ( https://grupaluxpol.pl/druk-uv/ ) wyróżnia przede wszystkim uniwersalność – nadruk polimerowy można wykonać nie tylko na papierze, kartonie, folii samoprzylepnej i tkaninach, ale również na:

  • drewnie
  • kompozycie
  • szkle
  • pleksi
  • aluminium
  • ceramice
  • PCV
  • płycie wiórowej

Dodatkowo ten rodzaj techniki drukowania może być użyty do przedmiotów o nieregularnych kształtach, gdzie nie sprawdzi się tusz atramentowy. Bezproblemowy wydruk przekłada się również na wyjątkowo krótki czas realizacji zlecenia, dlatego jest to częsty wybór firm, którym zależy na terminach. Tusz polimerowy to również gwarancja doskonałego odwzorowania kolorów, dlatego wybierają go klienci oczekujący wysokiej estetyki swoich nośników marketingowych. Technologia druku UV pozwala na korzystanie z pełnej gamy kolorów CMYK, co sprawia, że każdy projekt graficzny jest odpowiednio nasycony kolorami, przez co prezentuje nie tylko wysoką wartość wizualną, ale także jest wyrazisty, czytelny, a przede wszystkim ciekawszy dla odbiorcy.

Druk UV – przyszłość poligrafii?

Z wydruku UV korzysta coraz więcej firm, które szukają rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Technologia utwardzania światłem UV pozwala na znaczną redukcję wpływu działań biznesu na środowisko. Pozwala na także obniżyć koszty operacyjne, ponieważ lampy LED są wydajne przy użyciu małej mocy, co przekłada się na niższy pobór energii. Dodatkowo proces wydruku nie wymaga dodatkowych czynności jak wygrzewanie, co także zmniejsza koszty nakładów pieniężnych.

Polecane

Zostaw komentarz

piętnaście − 2 =