6 porad dotyczących wyboru fotelu do biurka

Krzesło należy do najważniejszych elementów stanowiska do pracy, nauki lub rozrywki przed komputerem. Od niego zależy komfort, produktywność, a nawet zdrowie użytkownika. Czym kierować się podczas wyboru fotela? Dowiesz się tego z przygotowanego przez nas poradnika.

1) Funkcjonalność

Nowoczesne fotele biurowe mają wiele przydatnych funkcji. Należy do nich obrotowe siedzisko i podstawa wyposażona w kółka, czyli opcje ułatwiające sięganie po różne rzeczy bez wstawania z krzesła, a także liczne możliwości regulacji, w tym ustawienia wysokości czy odpowiedniego kąta odchylenia oparcia oraz podłokietników. Im więcej takich funkcji mają krzesła obrotowe do biurka, tym większy komfort użytkowania mebla. W zależności od potrzeb można wybrać np. fotel bez kółek, który daje większą stabilność kosztem swobody ruchu, polecane w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

2) Ergonomia

Podczas kilkugodzinnej pracy, nauki czy rozrywki przy biurku bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji, aby nie przeciążać kręgosłupa i mięśni, co prowadzi do przeciążeń, a rezultacie poczucia dyskomfortu, dolegliwości bólowych, mniejszej wydajności, a nawet przewlekłego pogorszenia zdrowia. Warto zatem wybrać fotel o właściwościach ergonomicznych, z odpowiednio wyprofilowanym oparciem, specjalnymi poduszkami podpierającymi newralgiczne odcinki kręgosłupa czy regulowanymi podłokietnikami.

3) Wygląd

Dla większości konsumentów ogromne znaczenie mają także kwestie estetyczne. W przypadku krzesła kupowanego do biura, gabinetu czy innego oficjalnego miejsca, warto wybrać model o klasycznym kształcie oraz stonowanej kolorystyce. Jednak w przypadku pokoju nastolatka czy stanowiska gracza doskonale sprawdzi się fotel gamingowy, wyróżniający się bardziej efektownym designem, z wymyślnym kształtem oparcia i często krzykliwą kolorystyką, co wpisuje się w standardy produktów dedykowanych dla miłośników gier komputerowych.

4) Rozmiar

Przed zakupem krzesła – szczególnie przez Internet, gdy nie ma możliwości przetestowania go osobiście – warto upewnić się w kwestii wymiarów oraz maksymalnego obciążenia. Wiele modeli oferowanych w polskich sklepach to produkty sprowadzane z Azji, przystosowane do tamtejszych, niższych użytkowników. Na pewno bezpieczniej wybrać fotel, który firmuje polski producent krzeseł obrotowych, np. renomowana marka Kraken Chairs.

5) Jakość

Dobrą praktyką jest sprawdzenie, z jakich materiałów wykonane jest krzesło – przede wszystkim jego obicie, ale też czy konstrukcja jest wzmocniona stalowymi elementami. Wytrzymałe materiały to gwarancja, że fotel biurowy będzie służył przez długi czas.

6) Cena

Koszt to bardzo istotny parametr. Naturalne jest, że nie chcemy przepłacać, mając do wyboru tańsze alternatywy. Warto jednak znaleźć złoty środek między ceną a jakością. Kiepsko wykonany produkt będzie trzeba szybko wymienić. Z kolei krzesło bez właściwości ergonomicznych źle wpłynie na komfort, efektywność oraz zdrowie użytkownika. Nawet takie szczegóły, jak materiał wykonania kółek mają znaczenie – te w tańszych modelach mogą rysować podłogę, co generuje dodatkowe straty i koszty.

Polecane

Zostaw komentarz

14 − 1 =