Nowoczesny przemysł nie poradziłby sobie bez nowoczesnych sposobów obrabiania różnego rodzaju metali. Dlatego właśnie warto wiedzieć o kilku podstawowych sprawach na ten temat: czym jest obróbka i jak działa? Gdzie znajduje swoje zastosowanie? Co jest potrzebne do realizacji? Udzielamy odpowiedzi na powyższe pytania!
Na czym polega obróbka metali CNC?
Skrótem CNC opisuje się maszyny wyposażone w mikrokomputer. Dzięki temu wystarczy zaprogramować ich działanie i poczekać na efekty. W teorii to dość proste, lecz w praktyce wymaga posiadania odpowiednich umiejętności. Obróbka metali CNC polega więc w dużej mierze na programowaniu. Następnie maszyny zaczynają skrawać element (czyli odrywać od niego coraz mniejsze kawałki) aż do osiągnięcia wymaganego kształtu.
W tym celu używa się frezarek oraz tokarek. Pierwsze z nich wykonują ruch obrotowy, a obrabiany przedmiot – posuwisty. Z kolei toczenie CNC nie wymaga poruszania się ostrza. W zamian za to ruchowi poddany zostaje materiał.
Dzięki komputerowi praktycznie nie trzeba myśleć o obróbce wykończającej, ponieważ stopień precyzji jest nieporównywalnie większy od metod manualnych.
Jakie materiały podlegają obróbce metali CNC?
W przemyśle wykorzystuje się mnóstwo różnego rodzaju metali. Dlatego profesjonalne firmy – jak np. Sacher – są przygotowane do skrawania nawet tych materiałów, które uznaje się za trudne czy rzadkie. Wśród najczęściej poddawanych obróbce CNC metali znajduje się m.in.:
• aluminium,
• stal nierdzewna,
• miedź
• brąz i mosiądz,
• tytan,
• ołów.
Kiedy przyda się frezowanie, a kiedy toczenie CNC?
Wybór danej metody zależy przede wszystkim od efektów, jakie chce się uzyskać. Frezowanie CNC to doskonały sposób na przygotowanie powierzchni płaskich oraz kształtów takich jak rowki, koła zębate czy gwinty. Toczenie CNC jest zaś dużo przydatniejsze przy bryłach obrotowych, np. kulach, stożkach oraz wałkach. To także niezastąpiona metoda do tworzenia gwintów wewnętrznych lub zewnętrznych.
Czy CNC ma jakieś wady?
Należy pamiętać, że wykorzystanie komputerowo sterowanych maszyn jest z zasady droższe od ręcznego skrawania. Potrzeba do tego nie tylko specjalistów od programowania, ale też projektantów oraz wysokogatunkowych narzędzi. Dlatego obróbka CNC przyda się bardziej w produkcji wielkoseryjnej, a
dużo tańsza manualna – podczas tworzenia pojedynczych modeli (prototypów itp.).
Komu powierzyć obróbkę metali CNC?
Warto zaufać profesjonalistom. Dysponują oni nie tylko potrzebnymi narzędziami, ale też cenną wiedzą oraz doświadczeniem. A to są gwaranty uzyskania elementów wysokiej jakości. Szczególnej uwadze polecamy specjalistów marki Sacher. Przeprowadzana przez nich obróbka metali CNC została już doceniona przez wielu klientów w całej Polsce.
To wszystko, co warto wiedzieć na temat procesu obrabiania twardych materiałów. Jeśli jednak wciąż pozostają jakieś wątpliwości, to polecamy skontaktować się z firmą Sacher. Jej pracownicy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące frezowania czy toczenia komputerowo sterowanymi maszynami.