Jakie konsekwencje dla środowiska ma niewłaściwe składowanie odpadów budowlanych?

Wzrost ilości odpadów we współczesnej gospodarce ma charakter wykładniczy. Dlatego już teraz należy wdrażać konkretne procedury minimum waste i ściśle trzymać się zasad segregacji pozostałości z budowy. Dotkliwe kary za nieprzestrzeganie przepisów prawa coraz skuteczniej odstraszają przed niewłaściwym składowaniem. W dzisiejszym artykule chcemy jednak skupić się na innym rodzaju motywacji wewnętrznej. Zastanowienie się, jak nielegalny wywóz gruzu niszczy środowisko, pomoże wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i zrewolucjonizować sposób postępowania.

Jak śmieci z budowy niszczą środowisko naturalne?

Wciąż doświadczamy wzrostu liczby śmieci pływających w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach. Nietrudno natknąć się na nielegalne wysypiska leśne, które ktoś utworzył w celu zaoszczędzenia kilku złotych. Być może w rozumieniu sprawców tych czynów, ich śmieci nie stanowią żadnego zagrożenia. Tymczasem plastik, gruz budowlany czy odpady komunalne mogą stać się tak samo niebezpieczne dla otoczenia, jak benzyna i inne ciecze przemysłowe.

Pod pojęciem odpadów z budowy kryją się fragmenty pokruszonego betonu, cegieł, dachówek, wyrobów ceramicznych, fragmentów zbrojenia, tynku i wielu innych elementów. Umieszczenie ich w niedozwolonym miejscu generuje ryzyko uszkodzenia ciała dla ludzi i zwierząt. Opady deszczu wypłukują szkodliwe substancje zawarte w gruzie, które następnie trafiają do gleby i dokonują zanieczyszczenia wód gruntowych. Nawet niewielka ilość chemikaliów (farby, lakiery, kleje itd.) jest w stanie trwale zniszczyć podziemne zasoby, z których wodę czerpią okoliczni mieszkańcy.

Odpady azbestowe składowane w pobliżu pól uprawnych niweczą wysiłki rolników i doprowadzają do katastrofy ekologicznej, której skutki leczy się latami. Pamiętajmy, że pozornie statyczna hałda pozostałości z budowy żyje własnym życiem. Niewielkie zwierzęta, wiatr, deszcz — te i wiele innych czynników przyczyniają się do rozprzestrzenienia zanieczyszczeń na duże odległości.

Nielegalny wywóz odpadów budowlanych skutkuje wprowadzeniem do gleby substancji chemicznych i metali ciężkich. Toksyczne substancje zbierają drastyczne żniwo na roślinach uprawnych, które później trafiają na stół konsumentów. Rozpuszczenie osadów z gruzu powoduje zmianę pH gleby i może uczynić ją całkowicie jałową.

Ekologiczna i legalna gospodarka odpadami

Istnieje wiele przedsiębiorstw, które oferują legalny, bezpieczny i ekologiczny wywóz odpadów budowlanych do punktów utylizacji. Usługa tego typu pozostaje przystępna cenowo, szczególnie przy dłuższej współpracy. Mijanie się z prawem wcześniej czy później wychodzi na jaw, narażając sprawcę na sankcje karne, z pozbawieniem wolności włącznie.

Wynajem profesjonalnych kontenerów na gruz i odbiór odpadów w Warszawie to fundament oferty firmy BYŚ. Dowiedz się więcej pod adresem https://www.bys.pl/ i zyskaj pełnozakresowe wsparcie przy gospodarowaniu gruzem, zgodnie z obowiązującą legislacją i postulatami ekologów.

Polecane

Zostaw komentarz

sześć + 18 =