Jaka jest rola adwokata w postępowaniu karnym?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Sprawa karna zawsze należy to kategorii bardzo poważnych. W końcu w ich wyniku można trafić do więzienia nawet na wiele lat. Dlatego zawsze należy postanowić na właściwą obronę. Bez niej oskarżony praktycznie zawsze powinien liczyć się z surowym wyrokiem. Obrona zaś jest zadaniem adwokata. Jaka jest jego rola w postępowaniu karnym? Dla oskarżonego z pewnością kluczowa, gdyż od działań adwokata zależy czy, a jeżeli tak, to jaką, poniesie karę.

Na czym polega obrona oskarżonego?

Celem pracy każdego adwokata w sprawie karnej jest obrona swojego klienta. Czynności na rzecz ochrony jego interesów może on podejmować od pierwszych chwil postępowania, a więc w praktyce od pierwszego przesłuchania, aż do prawomocnego zakończenia sprawy. Warto podkreślić, że przeważnie w początkowym okresie dana osoba nie jest przesłuchiwana w charakterze oskarżonego, ale świadka. Jednak nie ma przeszkód, aby jeszcze przed postawieniem zarzutów skorzystać z pomocy adwokata. Po prostu im wcześniej zacznie on działać, tym lepiej. Często to właśnie pierwsze czynności w sprawie decydują o jej ostatecznym wyniku.

Adwokat od prawa karnego w Warszawie zawsze ma obowiązek robić wszystko na rzecz swojego klienta. Oznacza to przytaczanie wszelkich okoliczności prawnych i faktycznych zmniejszających jego winę bądź świadczących o niewinności. Adwokat w sprawie karnej nie tylko uczestniczy w czynnościach procesowych prowadzonych przez prokuraturę lub sąd, ale również składa własne wnioski dowodowe czy inne pisma, które mają na celu obronę jego klienta. Poza tym udział adwokata w postępowaniu karnym pomaga np. zadawaniu odpowiednich pytań świadkom czy biegłym oraz w prawidłowym polemizowaniu z tezami wysuwanymi przez oskarżyciela publicznego.

Co może uzyskać adwokat?

Praca adwokata w postępowaniu karnym ma kluczowe znaczenie dla każdego oskarżonego. Bez jego pomocy często oskarżony jest skazywany na o wiele wyższy wyrok, niż ten, który można by osiągnąć, gdyby w sprawie występował dobry adwokat. Nie oznacza to, że w postępowaniu karnym zawsze udaje się uzyskać uniewinnienie. Niekiedy skuteczna obrona polega na złagodzeniu możliwego wyroku. Sprawy karne w Warszawie i w innych miastach nierzadko charakteryzują się pewną jednoznacznością – fakt popełnienia przestępstwa przez daną osobę właściwie nie budzi wątpliwości. Jak wtedy prowadzić obronę? Okazuje się, że nigdy nie jest ona niemożliwa.

Zawsze można znaleźć argumenty na rzecz oskarżonego, a skutkiem ich właściwego powołania w sprawie przeważnie jest złagodzenie wymierzonej kary. Dlatego pomoc dobrego adwokata w sprawie karnej ma niezwykle istotne znaczenie dla każdego oskarżonego. Teoretycznie prawie zawsze można próbować bronić się samemu, ale rzadko kiedy przynosi to pozytywne efekty. Prawo karne jest trudne i skomplikowane, a jego właściwe stosowanie wymaga naprawdę dużej wiedzy i doświadczenia. Stąd lepiej zaufać pomocy specjalistów, którzy mają na swoim koncie wiele wygranych spraw. Można spodziewać się, że wykorzystają swoje zasoby do obrony kolejnego klienta.

Polecane

Zostaw komentarz

1 × 4 =