Jak zaprojektować funkcjonalne, a jednocześnie klimatyczne oświetlenie hotelowe?

Oświetlenie pokoju hotelowego to jeden z kluczowych elementów jego aranżacji. Ma ogromny wpływ nie tylko na ogólny wygląd pomieszczenia, ale i komfort gości oraz ich nastrój. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy do hotelu sprawią, że pokój stanie się przytulny i funkcjonalny oraz zapewni optymalne warunki do relaksu czy pracy. W dzisiejszym artykule omówimy, jak zaprojektować praktyczne i estetyczne oświetlenie pokoju hotelowego, korzystając z różnych rodzajów lamp.

Oświetlenie pokoju hotelowego – od czego zacząć?

Projektowanie oświetlenia hotelowego najlepiej zacząć od dokładnej analizy sytuacji. Przede wszystkim warto się zastanowić, kto najczęściej odwiedza hotel i jakie są oczekiwania gości. Biznesmeni podróżujący służbowo będą mieć przecież inne potrzeby niż nowożeńcy podczas miesiąca miodowego. Planując oświetlenie pokoju hotelowego, nie można zapominać o roli naturalnego światła, które wpływa pozytywnie na nasz nastrój i pomaga zminimalizować zużycie energii. Aby regulować jego ilość, przydadzą się jednak rolety lub żaluzje. 

O ile to możliwe, o rozmieszczeniu i ilości lamp najlepiej zadecydować na etapie projektowania instalacji. Pozwoli to uniknąć późniejszych remontów, które są nie tylko kosztowne i czasochłonne, ale wiążą się ze sporym bałaganem. Dla wygody gości warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie włączników i zastosować systemy kontroli oświetlenia, takie jak ściemniacze. Umożliwi to dostosowanie jasności do różnych sytuacji i nastrojów. Przypominamy też o kwestiach związanych z bezpieczeństwem gości i pracowników. Projekt należy skonsultować z profesjonalnym elektrykiem, który oceni jego wykonalność oraz stan instalacji.

Trzy podstawowe typy oświetlenia hotelowego

Oświetlenie pokoju hotelowego, podobnie jak każdego innego pomieszczenia, można podzielić na trzy podstawowe typy. Liczba lamp przypisanych do każdego z nich będzie zależeć od wielkości i układu pomieszczenia, a niektóre punkty świetlne mogą pełnić kilka funkcji. Pierwszy typ to oświetlenie ogólne pozwalające swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Włącza się je zaraz po wejściu do pokoju przy pomocy włącznika zlokalizowanego przy drzwiach. Zazwyczaj przyjmuje on formę lampy w centralnej części sufitu, która może być ważnym elementem dekoracyjnym.

Kolejny rodzaj oświetlenia to oświetlenie zadaniowe. Jak wskazuje nazwa, pełni ono określoną funkcję, rzucając światło na przestrzeń, w której wykonywane są konkretne czynności. Może to być na przykład lampka biurkowa czy stojąca w miejscu wyznaczonym do czytania lub nauki. Na koniec pozostaje oświetlenie dekoracyjne. Ma ono za zadanie stworzyć odpowiednią atmosferę lub uwydatnić konkretne elementy wystroju, np. obrazy.

Lampy do hotelu – jakie wybrać?

Głównym źródłem światła w pokoju hotelowym będzie najczęściej żyrandol lub lampa wisząca dopasowana do stylu wnętrza. W pomieszczeniach skandynawskich może to być model z tekstylnym abażurem, a w loftowych i industrialnych oprawa z betonu, drutu czy barwionego szkła. W nowoczesnych wnętrzach często stosuje się większą liczbę wpuszczanych oczek albo minimalistyczne reflektory. Jeśli pokój hotelowy jest duży, można się pokusić o okazały żyrandol, na przykład utrzymany w stylu glamour czy zaprojektowany według innowacyjnego pomysłu. Takie oprawy pomagają zbudować atmosferę luksusu i robią na gościach wrażenie! Z kolei w małym pokoju hotelowym świetnie sprawdzi się dyskretny plafon, który zajmuje niewiele miejsca i nie przytłacza przestrzeni. W pomieszczeniu warto też doświetlić wąskie korytarze i wnęki. W tej roli świetnie sprawdzą się kinkiety, oczywiście dopasowane stylistycznie do lampy głównej.

Jeśli chodzi o oświetlenie zadaniowe, goście z pewnością docenią umieszczone przy łóżku lampki nocne. Może to być stawiany na stoliku klasyczny model z abażurem, nowoczesna lampka z przezroczystym kloszem czy elegancka kula na złotym stelażu. Bardzo funkcjonalne rozwiązanie oferuje marka SLV. Kinkiet Somnila Flex ma dwa niezależne źródła światła – jedno rozproszone, a drugie punktowe z możliwością regulacji kąta padania. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się biurko lub stół, warto umieścić na nim dodatkową lampkę. Przytulną atmosferę pomoże stworzyć model produkujący lekkie, rozproszone światło. Z kolei podczas pracy lepiej sprawdzi się typowa lampka biurkowa.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? Listwa LED z możliwością zmiany koloru światła to doskonały sposób na oświetlenie ściany z telewizorem. Takie rozwiązanie pozwala szybko zmienić klimat panujący w pokoju i uprzyjemni oglądanie filmów. Za pomocą światła warto też wyeksponować obrazy oraz inne dzieła sztuki. W tym przypadku świetnie sprawdzą się dyskretne spoty albo podłużne kinkiety.

Szukasz lamp do hotelu? Koniecznie sprawdź ofertę karel2.pl!

Źródło zdjęć: karel2.pl (modele lamp), unsplash.com

Polecane

Zostaw komentarz

20 − 18 =