Jak rozebrać baterię umywalkową?

Bateria umywalkowa jest jednym z tych elementów wyposażenia łazienek, które psuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Nic dziwnego, bo na co dzień jest ona intensywnie użytkowana przez wszystkich mieszkańców. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak rozebrać baterię umywalkową, przeczytaj nasz poradnik demontaży baterii łazienkowej.

Awaria baterii łazienkowej

Jakość produktu to jeden z najważniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę przy wyborze baterii umywalkowej. Niestety, nawet wybór odpowiedniego modelu baterii i profesjonalny montaż baterii łazienkowej nie jest w stanie uchronić nas całkowicie przed ewentualną awarią. Jak w każdym innym przypadku, również i żywotność głowicy baterii jest mocno ograniczona, zwłaszcza że jest ona bardzo intensywnie używana przed domowników. Na szczęście większość awarii można szybko zauważyć. Objawiają się one m.in.:

  • trudnościami w używaniu uchwytu,
  • brakiem możliwości zatrzymania strumienia wody pomimo tego, że dopływ wody został zakręcony,
  • zmniejszaniem się strumienia wody bez naszego udziału.

Przyczyn takich awarii może być kilka. Ważne jest natomiast, by usunąć je, zanim poczynią większe szkody.

umywalka

Jak rozebrać baterię umywalkową?

W przypadku baterii łazienkowej, jej demontaż nie powinien przysporzyć nikomu większych problemów. Jak wiadomo, cieknący kran nie jest przyjemnym zjawiskiem, nie mówiąc już o wzroście rachunków, spowodowanym większym zużyciem wody. Czasem należy wymienić uszczelkę, innym razem z kolei konieczna będzie bardziej skomplikowana naprawa głowicy baterii. W każdym przypadku trzeba będzie jednak zdemontować baterię umywalkową. Demontaż głowicy baterii wymaga przygotowania wyłącznie płaskiego klucza, choć niektóre modele baterii będą wymagały nieco bardziej zaawansowanych narzędzi.

Aby naprawić cieknący kran, należy przede wszystkim zamknąć dopływ wody. Można to zrobić przy pomocy zaworów, które znajdują się pod umywalką lub też sięgnąć do zaworu głównego. Konieczne będzie również odkręcenie wężyków od odpływów znajdujących się na ścianie. Teraz można już odkręcić śruby przy pomocy klucza. Przy odkręcaniu poszczególnych elementów baterii używaj narzędzi, wyposażonych w nakładki ochronne. Po odkręceniu śrub możesz już wyciągnąć najważniejszy element, by pozbyć się usterki baterii łazienkowej i zlikwidować awarię urządzenia.

Czy można samodzielnie naprawić baterię łazienkową?

Najczęściej awarii ulegają podstawowe elementy baterii. Pomimo to naprawa baterii wiąże się na ogół z koniecznością rozebrania je na drobne części, by np. założyć nową uszczelkę czy naprawić uszkodzony mechanizm obrotowy. Na szczęście wymiana i ponowne podłączenie baterii umywalkowej nie wymaga korzystania z usług fachowca. Wystarczy bowiem posiadać określoną wiedzę i nieco umiejętności, dzięki którym będziemy mogli wykonać te czynności zupełnie samodzielnie.

Jeśli jednak nie posiadamy wiedzy ani niezbędnych narzędzi, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty. Gdy pomimo podjętych działań okaże się jednak, że uszkodzone elementy nie podlegają naprawie, warto zainwestować w nowe baterie umywalkowe od najlepszych producentów. Takie baterie oferuje sklep ŁazienkiABC, w asortymencie którego znaleźć można zarówno baterie umywalkowe stojące czy ścienne, jak i nowoczesne baterie podtynkowe.

Polecane

Zostaw komentarz

19 − 1 =