Pożar mieszkania – czy wymagana jest ekspertyza budowlana?

Remont mieszkania po pożarze jest skomplikowanym przedsięwzięciem, w związku z tym należy odpowiednio się do niego przygotować. Zazwyczaj wiąże się z wymianą podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej, co generuje wysokie koszty. Ponadto właściciel powinien pozbyć się zapachu stęchlizny i czarnego osadu. W tym przypadku wymagana jest ekspertyza budowlana. Sprawdź, czym jest i kto może ją wykonać!

Najczęstsze przyczyny pożaru 

Rzeczoznawca budowlany zaznacza, że nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego może doprowadzić do wzniecenia pożaru. Aby zmniejszyć ryzyko, należy regularnie przeprowadzać przeglądy przewodów kominowych. Pamiętajmy też o odpowiedniej konserwacji sprzętów elektrycznych. Zaniedbanie przeglądu kominiarskiego może doprowadzić do pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla. Należy je przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Rzeczoznawca przypomina też o obowiązkowej kontroli instalacji elektrycznym, minimum co 5 lat.

Postępowanie po pożarze

Zastanawiasz się, co zrobić po pożarze mieszkania? W takiej sytuacji wymagana jest ekspertyza budowlana. Rzeczoznawca ustali źródło i przyczynę powstania pożaru. Ponadto specjalista określi zakres zniszczeń i wskaże niezbędne działania naprawcze. Może również podpowiedzieć, czy przysługuje Ci odszkodowanie, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Jeśli w mieszkaniu wybuchł pożar, wymagana jest ekspertyza budowlana. Skorzystaj z usług specjalisty, w ten sposób zyskujesz pewność, że rzetelnie podejdzie do swoich obowiązków. Rzeczoznawca budowlany ocenia rzeczywisty stan lokalu, w tym instalacji. Ekspert zwraca uwagę na szkody spowodowane zarówno przez pożar, jak i powstałe w wyniku akcji gaśniczej. Specjalista znajdzie stopione fragmenty izolacji, a następnie zabezpieczy je do badań metalograficznych. Jeśli szkoda powstała z winy zarządców budynku, możesz domagać się odszkodowania. 

Ekspertyza budowlana – zasady przygotowywania

Aby potwierdzić nieprawidłowości, wymagana jest ekspertyza budowlana. Specjalista analizuje dostępną dokumentację i dokonuje oględzin budynku. Ekspert budowlany wykona obliczenia, aby ocenić wytrzymałość elementów konstrukcyjnych. Na tej podstawie specjalista określi zakres prac, niezbędnych do przywrócenia sprawności technicznej budynku.

W jakich przypadkach wymagana jest ekspertyza budowlana?

Wyniki oględzin miejsca pożaru zależą od czasu ich przeprowadzenia, a także kompetencji rzeczoznawcy. Specjalista oceni stan mieszkania, nie zacierając przy tym śladów. W razie potrzeby ekspert skieruje próbki do badań chromatograficznych, polegająca na rozdzielaniu mieszanin związków chemicznych. Dzięki temu można sprawdzić ich skład, co pomoże ustalić przyczynę pożaru.

 Kiedy wymagana jest ekspertyza budowlana? Można ją przygotować na potrzeby:

  • właściciela mieszkania,
  • towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • firmy likwidującej szkody,
  • sądu, policji lub prokuratury.

Skala remontu po pożarze – wymagana jest ekspertyza budowlana

Prace remontowe należy rozpocząć od usunięcia czarnego osadu na ścianach, suficie i podłodze. Rzeczoznawca przypomina, żeby myć je zimną wodą, w przeciwnym razie utrwalimy zanieczyszczenia. Oprócz tego przydadzą się nam specjalne preparaty do usuwania sadzy. Następnie zdzieramy starą farbę i uzupełniamy ewentualne ubytki. Do pomalowania ścian stosujemy farbę podkładową, która zapobiega wychodzeniu przebarwień. Zastanawiasz się, czy musisz wymienić podłogę? Rzeczoznawca podkreśla, że w takiej sytuacji wymagana jest ekspertyza budowlana. Specjalista stwierdzi, czy trzeba położyć nową podłogę.

W przypadku zawilgocenia sprzętu należy go zabezpieczyć przed korozją. Nierzadko pojawia się konieczność osuszania budynku po przeprowadzeniu akcji gaśniczej. Rzeczoznawca zaleca ozonowanie, które skutecznie usuwa pleśń, wilgoć, bakterie i stęchliznę. Ile kosztuje sprzątanie po pożarze? W tym celu warto skorzystać z pomocy eksperta, który przygotuje kosztorys. Aby określić zakres prac, wymagana jest ekspertyza budowlana. Dzięki temu zaplanujemy działania naprawcze.

Podczas sprzątania pogorzeliska narażamy się na wdychanie substancji toksycznych w postaci pyłów i gazów. Warto zwrócić się o pomoc do firmy, która dysponuje dużą wiedzą i specjalistycznym sprzętem. Profesjonaliści nie tylko usuną widoczne zabrudzenia, lecz także pozbędą się zapachu stęchlizny.

Polecane

Zostaw komentarz

2 + 4 =