Porady prawne dla wynajmujących mieszkanie

Rynek nieruchomości daje możliwość zakupu mieszkań i domów na własność. Wiele osób szuka jednak dla siebie miejsca na wynajem. Na kilka miesięcy lub na nieokreślony czas. Wbrew pozorom, znalezienie dobrego mieszkania nie jest wcale takie łatwe. Wsparciem okaże się pośrednik nieruchomości, który powinien zadbać o interesy swoich klientów.

Kancelaria adwokacka a wynajem nieruchomości

Wydawać by się mogło, że są to dwie osobne sprawy, jakie nie są w żaden sposób ze sobą powiązane. Jednak nie – Kancelaria Klisz i Wspólnicy oferuje stałą obsługę prawną nieruchomości, która skierowana jest nie tylko do pośredników, ale także dla deweloperów, zarządców nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowych. Kancelaria oferuje również usługi z zakresu prawa rodzinnego. Ich specjalizacją są sprawy karne. Można także skorzystać u nich z jednorazowych porad prawnych.

Powracając jednak do nieruchomości, dobry adwokat Wrocław pomoże uniknąć oszustw, jakie niekiedy zdarzają się w trakcie podpisywania umowy na wynajem. Oto kilka wskazówek, które są w stanie dobrze zabezpieczyć interesy klienta – zarówno, jeżeli chodzi o jedną, jak również drugą stronę.

Usługi prawne dla wynajmujących nieruchomości

Jedna z najważniejszych kwestii, która powinna zostać przed wynajmem nieruchomości, jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Tak, aby mieć pewność, że mieszkanie lub dom nie jest obciążone żadnymi długami Nawet w przypadku wynajmu takie kwestie są bardzo ważne, ponieważ może się okazać, że całkiem niespodziewanie nieruchomość przejdzie w ręce innych osób, która zadecyduje o wypowiedzeniu w trybie nagłym umowy. Prawnik Wrocław będzie w stanie sprawdzić takie kwestie na życzenie pośrednika nieruchomości. „Jak podkreśla adwokat Iwo Klisz, zrozumienie lokalnych przepisów dotyczących planowania przestrzennego i zgodności inwestycji z nimi jest kluczowe dla uniknięcia przyszłych komplikacji prawnych”. Kancelaria adwokacka Wrocław może zająć się również takimi kwestiami jak planowanie przestrzenne. Tzn. aby nie okazało się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rozpocznie się wyburzanie budynku, które może doprowadzić do przedwczesnego rozwiązania umowy z wynajmującym.

Bezpieczna umowa najmu mieszkania

To jedna z podstawowych kwestii, którą każda osoba powinna wziąć pod uwagę. Bezpieczna umowa najmu mieszkania z jasnymi zapisami, gdzie zostaną poruszone wszystkie najważniejsze kwestie, pomoże uniknąć problemów w przyszłości. Jednym z takich tematów, jakie muszą zostać poruszone w kwestii wynajmu, jest m.in. kaucja, która często, po zakończonym okresie najmu, nie powraca do właścicieli. Powodem tego jest źle skonstruowana umowa.

Kancelaria prawna Wrocław pomoże w sporządzeniu takiej umowy, gdzie będą poruszone takie kwestie jak: zasady rozliczania opłat, zasady dokonywania inspekcji mieszkania w trakcie najmu. Należy także z góry ustalić, jakie będą zasady komunikacji pomiędzy obydwiema stronami. Spotkanie w kancelarii adwokackiej obydwu stron (wynajmujący, najemca, ewentualnie w grę wchodzi także pośrednik nieruchomości) pomoże wyjaśnić wszystkie kwestie

Protokół zdawczo-odbiorczy

Omawiając umowę najmu, należy także wspomnieć o protokole zdawczo-odbiorczym. Jest to dokument, który powinni doradzić adwokaci Wrocław. Otóż, jest to dokument, który zostanie podpisany przy odbiorze wynajmowanego mieszkania. Wyszczególniony zostaje w nim stan techniczny mieszkania. Po zakończeniu okresu najmu, zostanie spisany taki sam dokument. Pomoże to wyjaśnić rozbieżności, jakie powstały. Jeżeli doszło do poważnych usterek, które powstały w efekcie niedbalstwa wynajmującego, będzie on musiał zapłacić za to z własnej kieszeni. Ewentualnie, mogą one zostać pokryte z kaucji, która została wniesiona na samym początku – o ile takie były właśnie ustalenia na samym początku.

Jeżeli jednak nie zostaną wykazane żadne uchybienia co do stanu mieszkania, najemca będzie mógł spodziewać się zwrotu kaucji.

Wydawać by się mogło, że wynajem mieszkania to „nic takiego”. Jednak w ten sposób można wpaść w nie lada pułapki, jakie mogą spowodować ogromne straty finansowe.

Ubezpieczenie dla wynajmowanego mieszkania

Każdemu może się przytrafić coś złego. Chociażby nie wiadomo jak człowiek dbał o siebie lub przynależące do niego własności, nigdy nie można być pewnym tego, co los dla niego szykuje. Również, jeżeli chodzi o wynajem mieszkania.

To właśnie dlatego prawnicy Wrocław wskazują na to, jak ważne jest ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Nikt nie ma obowiązku go wykupywać, ale będzie to dobre wsparcie „na wszelki wypadek”. Polisa mieszkaniowa zapewnia przede wszystkim wsparcie finansowe w przypadku pożaru, zalania mieszkania, silnego wiatru, uderzenia pioruna, wybuchu.

Jeżeli dojdzie do przykrych sytuacji, żadna ze stron nie będzie musiała obawiać się tego, że za wszystko trzeba będzie płacić z własnej kieszeni. Dobre kancelarie Wrocław mogą okazać się wsparciem przy szukaniu takiego ubezpieczenia

Wynajem mieszkania to dla wielu osób korzystna sytuacja. Należy jednak pamiętać o tym, aby do tej kwestii zawsze pochodzić z głową zapewniając sobie odpowiednie wsparcie prawne.

Polecane

Zostaw komentarz

4 × pięć =