Malowanie ścian w domu – o czym pamiętać i jak zaplanować prace?

Niezależnie od tego, czy chcesz pomalować wnętrza domu na nowy kolor, czy po prostu odświeżyć już istniejący wystrój, malowanie ścian może zmienić całkowicie atmosferę w poszczególnych pomieszczeniach. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie prac i przygotowanie powierzchni. W tym krótkim poradniku podpowiemy Ci, jak wybrać farby na ścianę oraz które narzędzia narzędzi i techniki zastosować. Dzięki temu praca będzie przebiegać sprawniej, a powstała aranżacja długo będzie cieszyć wszystkich domowników.

Przygotowanie powierzchni i pomieszczenia do malowania

Zanim jeszcze naniesiesz pierwsze warstwy farby na ścianę, trzeba przygotować powierzchnię do odświeżenia oraz zabezpieczyć pomieszczenie, w którym będą prowadzone prace. Usunięcie kurzu, pajęczyn, plam czy brudu ze ścian zapewni dobrą przyczepność farby i pozwoli na uniknięcie problemów z niedoskonałym wykończeniem. Powierzchnię możesz odkurzyć lub wytrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli ściana jest uszkodzona lub pęknięta, należy ją naprawić przed malowaniem. Do usunięcia ubytków i nierówności możesz użyć masy szpachlowej.

Podczas malowania ścian istnieje ryzyko przypadkowego zabrudzenia podłogi, mebli, drzwi lub okien. Dlatego warto zabezpieczyć poszczególne elementy przed rozpoczęciem prac z farbą. Możesz to zrobić poprzez przykrycie podłogi i mebli folią ochronną, a także naklejenie taśmy malarskiej na granicy ścian i elementów, które mają pozostać czyste.

Wybór farby na ściany

Kolejny krok to wybór odpowiedniego produktu do malowania. Czasami jest to niełatwe zadanie ze względu na szeroką ofertę i różnorodność dostępnych opcji. Najważniejsze, co należy wziąć pod uwagę, to jakość farby na ścianę. Sięgaj po produkty znanych marek, które zapewniają odpowiednie krycie, trwałość koloru oraz zadowalającą wydajność. Najczęściej stosowane farby to emulsje lateksowe lub akrylowe, które są łatwe w użyciu i szybko schną.

Wyposażenie w niezbędne narzędzia i stosowanie właściwych technik

Do malowania ścian potrzebne będą Ci odpowiednie narzędzia, takie jak wałki, pędzle, korytka malarskie, taśmy ochronne itp. Dobór niezbędnego wyposażenia będzie warunkowany kształtem i wielkością pomieszczenia. Pamiętaj, by przed nałożeniem nawierzchniowej farby na ścianę zastosować grunt. Podkład gruntujący pozwala na uzyskanie lepszej przyczepności farby i ułatwia jej równomierne rozprowadzenie. Zadbaj także o odpowiednie techniki malowania, takie jak nakładanie farby w poziomych pasach, aby uzyskać równomierne pokrycie, czy też stosowanie farby w dwóch warstwach, aby uzyskać intensywny kolor.

Polecane

Zostaw komentarz

2 + 13 =