Jaki smar do łożysk wybrać?

Do prawidłowej pracy łożyska niezbędny jest środek smarny. To on sprawia, że poszczególne elementy układu działają bez zarzutu i nie dochodzi między nimi do nadmiernego tarcia. Środki smarne minimalizują ryzyko ewentualnego uszkodzenia maszyny. Ponadto zabezpieczają łożysko przed zanieczyszczeniami i korozją. Z tego artykułu dowiesz się, jaki smar do łożysk wybrać i dlaczego jest to takie ważne.

Dlaczego wybór smaru do łożyska ma takie znaczenie?

Kluczem do optymalizacji kosztów pracy i zwiększenia żywotności maszyny jest jej odpowiednia pielęgnacja. W przypadku łożysk bardzo ważny jest wybór odpowiedniego środka smarnego. Powinien on charakteryzować się określonymi właściwościami. To bardzo ważne, ponieważ źle dobrany smar do łożyska może powodować zwiększone ryzyko jego uszkodzenia. Efektem tego są: zbyt wysoka temperatura pracy łożyska, szybsze ścieranie się jego elementów, powstające luzy w połączeniu, odkształcenia i skrócenie żywotności układu. Choć na rynku dostępne są produkty klasyfikowane jako uniwersalne, warto wybrać smar bezpośrednio do danego typu łożyska. 

Środki smarne wykorzystywane do łożysk

Obecnie stosuje się różne rodzaje substancji do smarowania łożysk. Wśród nich znajdują się m.in. oleje mineralne. To substancje, które charakteryzują się wysoką stabilnością. Oznacza to, że zachowują swoją konsystencję i właściwości bez względu na temperaturę środowiska pracy. Ponadto gwarantują dużą lepkość, dzięki czemu oleje mineralne dobrze pokrywają kluczowe elementy łożyska i współpracujących ze sobą elementów maszyny. 

Drugim z rekomendowanych wyborów są smary plastyczne. Bazą dla nich jest olej zagęszczony, do którego dodaje się mydła metali. Jako zagęszczacze stosuje się m.in. mydła: sodowe, glinowe, litowe, wapniowe czy też sulfoniany wapnia. Podział tych środków smarnych następuje na podstawie ich gęstości. Smary twarde przeznaczone są do stosowania w dużych łożyskach przy wysokich drganiach, a smary rzadkie nadają się do przetaczania przez przewody. 

Czym kierować się przy zakupie smaru do łożysk?

Środki smarne do łożysk należy wybierać na podstawie dobrej analizy. Im lepiej dopasowana substancja, tym efektywniejsza i bezpieczniejsza praca maszyny. Przykładowo przy zakupie oleju mineralnego warto zweryfikować poziom jego pienienia oraz podatność na powstawanie ewentualnych osadów. Te ostatnie mogą zanieczyszczać łożysko i negatywnie wpływać na jego pracę. Wspomniane już smary plastyczne dedykowane są przede wszystkim łożyskom tocznym. Te o twardej gęstości stosuje się m.in. w przemyśle ciężkim. Dzięki nim w łożysku zniwelowany zostaje negatywny wpływ dużych drgań na układ i jego połączenie.

Przy wyborze środka smarnego do łożyska należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak m.in.:

  • obciążenie łożyska;
  • prędkość obrotowa łożyska;
  • temperatura pracy;
  • wilgoć. 

W przypadku środowisk wilgotnych rekomenduje się stosowanie smarów plastycznych z litem lub wapniem. Przy niskiej prędkości obrotu łożyska stosuje się gęstsze smary, a przy wysokiej prędkości obrotowej substancje rzadkie. Przed zakupem warto skonsultować swoje wątpliwości z ekspertem. Szeroki wybór dobrej jakości środków smarnych do łożysk znajdziesz tutaj: https://sklep.grupamarat.pl/narzedzia_i_srodki_smarne,cat-75.

Polecane

Zostaw komentarz

jeden × jeden =