Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Dla wielu dzieci, jak i zresztą rodziców, pierwsza wizyta u specjalisty z zakresu psychologii lub psychiatrii może być stresującym przeżyciem. Warto, aby opiekunowie odpowiednio przygotowali do tego siebie i swoje pociechy. Pomoże to nie tylko zniwelować stres, ale także w przebiegu ewentualnych rozmów i badań. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim twoje dziecko po raz pierwszy odwiedzi gabinet psychologa dziecięcego.
Kiedy warto udać się do specjalisty?
Wychowywanie dziecka to jedno z najważniejszych, ale także najtrudniejszych zadań w życiu każdego rodzica. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy potrzebna jest pomoc specjalisty. Jeśli zauważasz u swojej pociechy: radykalną zmianę zachowania, w tym izolowanie, napady złości lub smutku, pogorszenie ocen w szkole czy trudności w kontaktach z rówieśnikami warto pomyśleć o wizycie u psychologa dziecięcego. Strach przed wieloma sytuacjami, problemy wychowawcze, w tym częste kłótnie, niska samoocena u dziecka także są alarmujące i można je skonsultować. Wybranie się do specjalisty to także dobry pomysł, jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny i intelektualny pociechy.
Co musisz wiedzieć o pierwszej wizycie u psychologa dziecięcego?
Każdemu rodzicowi przyda się garść niezbędnych informacji przed udaniem się po raz pierwszy do dziecięcego specjalisty. Na pierwszą wizytę u psychologa dziecięcego opiekunowie przychodzą sami. Wówczas swobodnie i bez ograniczeń mogą porozmawiać o tym, co ich martwi i ustalić plan działania. Warto przygotować niezbędne dokumenty takie jak opinie psychologiczne, jak i te szkolne, oraz oceny opisowe. Przydatne będą także podstawowe informacje o zdrowiu dziecka i historia rodziny. Pomogą one psychologowi w zapoznaniu się z problemem i ustaleniu odpowiedniego planu terapii dla twojej pociechy. Ważne jest, aby być w pełni szczerym ze specjalistą i podzielić się z nim wszystkimi obawami.
Wybierz zaufane miejsce z wykwalifikowanym personelem
Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego specjalisty. Będzie miał on kontakt nie tylko z rodzicami, ale przede wszystkim z dzieckiem, dlatego warto wybrać wykwalifikowaną osobę, która dzięki swojej wiedzy, podejściu i doświadczeniu wesprze całą rodzinę. Psycholog dziecięcy w Kaliszu może w profesjonalny sposób pomóc twojej pociesze, gdy zmaga się z różnymi trudnościami, zaburzeniami, jak i w sytuacjach, gdy po prostu potrzebuje psychologicznego wsparcia. Opiekunowie mogą liczyć na kompleksową pomoc i doradztwo profesjonalistów, którzy pomagają zgodnie z etyką zawodu.
Kiedy warto wybrać się do psychiatry dziecięcego?
W niektórych przypadkach należy zdecydować się na wizytę u lekarza specjalisty. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy podejrzewamy u dziecka choroby takie jak: ADHD, zespół Aspergera i autyzm. Pomoc psychiatryczna może okazać się lepszym rozwiązaniem niż psychologiczna również w przypadku zaburzeń lękowych i zachowania. Badaniem i postawieniem odpowiedniej diagnozy oraz opracowaniem planu leczenia może zająć się psychiatra w Kaliszu z Kids Clinic.